Internet věcí

 

Pojem Internet věcí hýbe světem. O co ale jde? Vytváření nových chytrých zařízení, propojení už existujících zařízení s internetem a téměř nekonečné možnosti toho, co všechno s touto technologií můžeme vytvořit. Chytré kávovary a pračky, topení, které se samo zapne když se blížíte domu, napuštěná vana dřív, než otevřete dveře, ale také skvělé zabezpečení domů, inovace ve zdravotnictví a průmyslu. Podívej se na video a zjisti si o Internetu věcí trochu víc.

CHCEŠ VĚDĚT JEŠTĚ VÍC?

Pojem „internet věcí“ je pouze zastřešující sousloví. Již dnes v praxi funguje nespočet zařízení, jako jsou dálkově ovládané spotřebiče (zásuvky, osvětlení), kamery, meteostanice či jednotlivé senzory. Prozatím však nespolupracují pod jednou technologií a společným protokolem.

Průmysl 4.0 je potom označení pro současný trend digitalizace a s ní související automatizace výroby. Podle této myšlenky vzniknou „chytré továrny“, které budou využívat autonomní kyberneticko-fyzikální systémy, jenž převezmou opakující se a jednoduché činnosti, které do té doby vykonávali lidé.  Produkty i stroje dostanou čipy, pomocí nichž budou navzájem komunikovat a bude je možné vzdáleně kontrolovat či řídit.

V průmyslu 4.0, jehož základy tvoří internet věcí, se budou dále využívat cloudová úložiště, datová centra, strojové učení a umělá inteligence, automatické hlášení problémů ve výrobě nebo tzv. „chytré sklady“, které samy reagují na stav svých zásob a upravují jejich tok.

Taky si myslíš, že je IoT budoucnost?
Pak studuj Elektrotechniku v Plzni.

Nově totiž nabízíme obor Elektrotechnika – Internet věcí (IoT). Hlavním rysem této specializace je unikátní dvou oborů – Elektrotechniky a Informačních technologií.

Výuka bude probíhat čistě prakticky s využitím jednodeskových počítačů Arduino a Raspberry PI, které budou využívány pro ovládání a práci s chytrými zařízeními. Některá chytrá zařízení budeš v rámci Elektrotechniky dokonce vyrábět! Další část výuky bude obsahovat programování, tvorbu webových stránek, počítačové sítě a další odborné předměty.

U tohoto oboru nejde o počáteční znalosti, ale především o tom mít chuť tento obor opravdu ovládnout. A uplatnění absolventů je tak široké, jako je široký pojem Internet věcí.

V roce 2020 bude v Internetu věcí více než 200 miliard propojených zařízení.

Chceš být u toho?